MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »U Gračanici obeležena godišnjica martovskog pogroma
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 132 575 4025
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

U Gračanici obeležena godišnjica martovskog pogroma

17.mart 2016. Izvor: Tanjug

Centralna manifestacija obeležavanja godišnjice martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji održana je danas u Gračanici.

Posle opela stradalima članovi porodica žrtava, građani, zvaničnici i predstavnici SPC prošetali su glavnom ulicom do Doma kulture ispred koga se nalazi umetnička instalacija "Missing" na kojoj se nalaze fotografije lica nestalih na KiM i gde su položili cveće.

U Domu kulture u Gračanici održana je svečana akademija na kojoj je direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao da je cilј pogroma bilo proterivanje i poslednjeg Srbina sa Kosova.

Nasilјe je bilo toliko masovno i organizovano da se nije moglo dogoditi bez duge i temelјne pripreme, rekao je Đurić ističući da žrtve i njihovi najmiliji i danas vape ne za osvetom već za pravdom.

Đurić je istakao da je martovski pogrom trebalo da bude samo poslednja etapa u realizaciji programa, čiji je cilј apsolutno etničko čišćenje i "proterivanje svakog do poslednjeg Srbina".

Prema njegovim rečima, to je sprečeno je zakasnelom reakcijom međunarodnih snaga, ali mnogo više herojskom rešenošću naših lјudi da ostanu i opstanu na ovim prostorima.

Đurić je podsetio da je u Prištini živelo 50 hilјada Srba, u Kosovu Polјu preko 20 hilјada Srba i da su svi ti lјudi, njih ukupno 247.000 proterani samo zbog svog porekla.

"Ne govorimo dakle o 17. martu kao o spontanom događaju nastalom iz nekontrolisanog osvetničkog žara zbog utapanja dvoje dece, za šta su lukavo i zlonamerno optuženi Srbi. Nasilјe je bilo toliko masovno i organizovano da se nije moglo dogoditi bez duge i temelјne pripreme", rekao je Đurić.

On je ocenio da niko ovako raskošnu i bogatu zemlјu ne napušta od svoje volјe već zato da bi sačuvao goli život i da bi se sklonio od "divlјastva i zuluma”.

Prema njegovim rečima, može se samo pretpostaviti ko je bio arhitekta pogroma, jer do danas za njega nisu odgovarali ni počinioci ni organizatori, dodajući da nema dilemu da su tu operaciju mogle izvesti samo one političke i bezbednosne strukture koje su i u junu ’99. godine organizovale i pogrome i reke i kolone lјudi koje su u muci i patnji napustile KiM.

On je rekao da je kažnjavanje odgovornih za martovski pogrom i za pogrom 1999. i 2000. godine nije nužno samo zbog zadovolјenja pravde već i zbog otklanjanja političkih uzroka koji su do zločina doveli.

"Zato danas, kada se u našoj južnoj pokrajini napadaju lјudi samo zato što su Srbi, kada se prevrću kamioni samo zato što su srpski, opravdano se pitamo postoje li garancije da zločinački pokušaj istreblјenja srpskog naroda na KiM više ne može da se ponovi", zapitao je on.

Đurić je istakao i da bi politička elita kosovskih Albanaca morala da počne da iskorenjuje mržnju umesto što je neki predstavnici i to izabrani u parlamentu i drugim institucijama, uporno generišu.

Đurić je istakao i da Srbija danas vodi politiku koja je potpuno suprotna politici mržnje i da želi da stvara mostove među lјudima sa cilјem da u budućnosti ni albanska ni srpska deca ne moraju da strepe od ponavlјanja ovakvih pogroma i ovakvog nasilјa.

"Zbog toga u našoj politici mi danas i sećajući se naših žrtava ne nastupamo sa srdžbom i mržnjom u srcu, već sa želјom da gradimo budućnost u kojoj svi možemo da živimo u miru i spokojno,”- rekao je on.

Predsednik Komisije za nestale Velјko Odalović poručio je da albansko društvo mora da se suoči sa svojim zločinama i sve dok to ne uradi za njih nema ni budućnosti, ni perspektive.

Obraćajući se na akdemiji Odalović je rekao da je očigledno da Priština prema Specijalnom sudu imaju krajnje negativan stav ali da, kako je rekao, sud neka sudi, a mi ćemo suditi na osnovu onog što oni urade.

Odalović je podsetio da se 1.658 osoba sa Kosova i Metohije vodi kao nestali, te dodao da će borba za istinu biti nastavlјena i da će se tražiti svaka nestala osoba, bez različitosti.

"To je odgovoran odnos odgovorne države i mi hoćemo da I ovaj humani i civilizacijski čin uradimo onako kako to može jedna organizovana država kakva je Srbija", rekao je Odalović.

Podsećajući na događanja iz marta 2004, Odalović je istakao da ono što najviše boli je to da isnpiratori i počinioci tog zločina nisu izvedeni pred lice pravde.

Odalović je istakao i da haški tribunal, inače, ustanovlјen po volјi moćnika, "zaćutao i zanemeo" na zločine koje su, kako je rekao, albanski teroristi i separatist, razularene bande 1999. i 2000. počinili nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji.

"Ono što daje nadu je Specijalni sud (za zločine OVK) imati snage da izvede i sankcioniše i kazni oni koji su zločine počinili", rekao je Odalović i dodao da porodice imaju pravo da saznaju šta se desilo i ko su počinioci zločina.

Episkop raško-prizrenski Teodosije izjavio je na obeležavanju godišnjice martovskog pogroma da je kosovsko-metohijska zemlјa preskupa da bi je mogli prodati ili ustupiti i da su liturgije u hramovima koji su stradali pre 12 godina a sada obnovlјeni, poziv raselјenima da se vrate.

Vladika Teodosije je poručio da je pored obnove srpskih svetnija na KiM potrebna duhovna obnova našeg naroda , njegove sloge i zajedništva oko crkve koja ga je vekovima čuvala i brinula se o njemu.

On je podsetio da su na današnji dan pre 12 godina gorele srpske crkve od Prizrena do Kosovske Mitrovice i od Obilića do Peći i Đakovice, još 4000 Srba proterano a osam je postradalo i pored vojnog i civilnog prisustva.

Organizator akademije je bilo Udruženje porodica kosmetskih stradalnika u saradnji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju i Komisijom za nestala lica, njoj je prisustvovao i zamenik premijera u kosovskoj vladi Branimir Stojanović, kao i predstavnici Udruženja kidnapovanih i nestalih Srba „Kosmetski stradalnici".

U talasu nasilјa 17. i 18. marta 2004. godine ubijeno je osmoro Srba, povređeno najmanje 170, a proterano oko 4.000 Srba.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 132 575 4025
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike