МЕНИ
Насловна » Актуелно » Вести »Ђурић: Нема стабилности Србије без стабилности у рашком крају
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 132 576 4038
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике

Ђурић: Нема стабилности Србије без стабилности у рашком крају

22. септембар 2016.Извор: Танјуг

Стабилност Србије је императив Владе, а ње нема без стабилности у рашком крају, рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Он је током посете рашком округу рекао да је та област од стратешког интереса са Србију и да ће настојати да се побољша комуникација локалне и републичке власти, како би тај крај доживео интензивнији развој који је неопходан да људи не би одлазили из тог краја.

"Сви добро знамо да рурални делови рашког округа пате од депопулације, да је незапосленост младих у овом крају један од великих проблема, направљени су кораци да се инвеститори привуку у Рашку", рекао је Ђурић.

Он је подсетио да су почели радови на новој фабрици текстила и додао да ће то бити још једна адреса на коју ће људи из тог краја моћи да покуцају и да заједно раде на решавању проблема и стварању нових шанси.

"Ово је крај са јако пуно могућности, ово је крај са људима који су вредни и радни", рекао је Ђурић и додао да је уверен да постоји велики простор за умрежавање и заједничке пројекте општина рашке области са општинама на КиМ.

"Влада је веома заинтересована да види да сви дишемо као један, да то радимо сложно. Мислим да на тај начин можемо да анимирамо оне који могу да помогну да се овде отворе преко потребна радна места", нагласио је Ђурић.

Проблеми се , како каже, морају решавати у корену, те је неопходно бавити се економијом, функционисањем институција, како би људи пожелели да живе и да остану у Рашки.

Председник општине Рашка Ињат Ракитић истакао је да је посета Ђурића један од показатеља да је Влада препознала стратешку позицију општине Рашке и целог округа и колико је битно да се очува становниоштво на тој територији.

"Већ месецима се показује решеност Владе да нам покаже да нисмо сами, а то грађанима Рашке много значи. То им даје енергију да остану овде и да улажу у свој крај", нагласио је Ракитић.

Додаје да је све више улагача у пољопривредна газдинства који покушавају да свој капитал не односе из Рашке, већ га улажу у Рашку.

Говорећи о сарадњи са општинама на КиМ, он је рекао да постоји један заједнички пројекат који су покушали да остваре, а реч је о оснивању регионалног туристичког центра Копаоник.

"Наши покушааји су у зачетку и мислим да ћемо успети у томе и да ћемо разне пројекте као регија направити заједнички", рекао је Ракитић.

Координатор Управљацког тима Заједнице српских општина Љубомир Марић каже да је идеја оживљавање привредне сарадње и да то повезује општину Рашка и Лепосавић.

"Дакле привреда, економски развој је оно што највише брине грађане било да живе у Рашки, Косовској Митровици, Лепосавићу или било ком другом граду и заиста нам је жеља да покренемо сваки могући пројекат", нагласио је Марић.

Влада ће помоћи предузеницима из Рашке

Влада Србије жели да помогне предузетницима из рашког краја, који унапређују економију у том делу земље, поручио је Ђурић.

"Држава хоће да помогне предузетницима, вама који организујете производњу и другима који су спремни да се боре да овде стварају услове да људи раде, производе и унапређују економску слику, економску личну карту Рашке, без које нема опстанка народа на овом простору", рекао је Ђурић новинарима.

Он је, након обиласка предузећа "Колари" и "Економ Ушће", навео да је посао државе да омогући боље и брже везе са светом и да понуди помоћ кроз подстицаје.

Наводећи да је од власника фирми чуо за проблеме у вези са бирократијом и потребом да се ефикасније пробију на тржишта, Ђурић је рекао да је ту да као представник владе буде бољи "канал" ка институцијама које могу да помогну да живот у том делу земље опстане и да буде још квалитетнији у будућности.

"Желимо да видимо на који начин влада може да подстакне живљу привредну активност, бољу сарадњу између институција и интензивнију размену између општина у том крају", рекао је Ђурић.

Он је оценио да српским општинама на КиМ треба Рашка и рашки округ, али и да су општинама у рашком округу потребне општине са севера КиМ.

"Економска снага општина на северу КиМ није за потцењивање, природни ресурси севера КиМ и Рашке се уклапају и постоји много тога што може да се уради на пољу туризма и пољопривреде", рекао је Ђурић.

Видео

Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији Скок у будућност – Србија 2027 Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19
Бројеви телефона Сектор за бригу о културном наслеђу и сарадњу са СПЦ Преговарачки процес са Приштином Информатор о раду
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 132 576 4038
Live and work in Serbia Бесплатна правна помоћ Бољи живот за интерно расељена лица и повратнике