MENI
Naslovna » Aktuelno » Vesti »Tanasković: Palјenje crkve dokaz da Albanci nisu spremni za pluralnost
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 132 575 4025
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike

Tanasković: Palјenje crkve dokaz da Albanci nisu spremni za pluralnost

10. septembar 2016. Izvor: Tanjug

Podmetanje požara u još nezavršeni hram Hrista Spasa u Prištini je pre svega simbolički čin koji govori da na Kosovu i Metohiji još uvek nemamo takvo stanje duha koje bi omogućilo da se Srbi osećaju bezbedno i sa jasnom perspektivom, izjavio je stalni predstavnik Srbije u UNESCO-u, Darko Tanasković.

"Palјenje crkve vidim kao paradoksalni način dokazivanja da Albanci nisu spremni da poštuju elementarnu pluralnost društva, ne samo na društvenom i političkom planu, već pre svega na kulturnom planu, na civilizacijskom planu", rekao je stalni predstavnik Srbije u UNESCO-u u telefonskoj izjavi Tanjugu.

Tanasković podmetanje požara smatra poučnim:

"Ovaj incident je koristan za one koji još nisu shvatili da među Abancima na Kosovu i Metohiji ne postoji mentalna spremnost da prihvate da su Kosovo i Metohija srpska zemlјa, ili, da ne postoji spremnost da se prihvati da tu žive Srbi".

Nepoznata lica u petak su provalila u još nedovršeni hram Hrista Spasa u centru Prištine i podmetnula požar, saopšteno je sinoć iz Eparhije raško-prizrenske.

Prištinski paroh jerej Saša Mitrović utvrdio je da je na metalnim vratima prerezana jedna šipka što je vandalima omogućilo da uđu u hram i podmetnu vatru.

"Ako pokušate da zapalilite nedovršeni hram Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, ako uzmete u obzir i sve rušilačke aktivnosti u poslednjih dvadeset godina, kako bi onda - kada bi bili članica UNESCO-a, zaista uložili napor da sačuvaju srpsko duhovno i kulturno nasleđe?" rekao je Tanasković.

Tanasković ističe da je do incidenta došlo u "vrlo zanimlјivom i indikativnom trenutku".

"Ovaj incident, vremenski sledi posle otvaranja veoma reprezentativne izložbe o istoriji i kulturi Kosova i Metohije koja je sa velikim uspehom otvorena u srpskom Kulturnom centru u Parizu, dolazi posle najnovije, veoma teške runde pregovora između Beograda i privremenih organa vlasti u Prištini, i u trenutku kada se u međunarodnoj zajednici, kako izgleda, preispituje odnos prema celokupnoj situaciji Kosova i Metohiji" izjavio je Tanasković.

Episkop raško-prizrenski Teodosije najoštrije je osudio ovaj incident

Nepoznata lica su danas provalila u još nedovršeni hram Hrista Spasa u centru Prištine i podmetnula požar, saopšteno je iz Eparhije raško-prizrenske.

Prištinski paroh jerej Saša Mitrović utvrdio je da je na metalnim vratima prerezana jedna šipka što je vandalima omogućilo da uđu u hram i podmetnu vatru.

Episkop raško-prizrenski Teodosije najoštrije je osudio ovaj incident ukazavši da je on posledica odbijanja kosovskih vlasti i policije da postave stalnu zaštitu pred hramom Hrista Spasa, koji je više puta do sada bio izložen provalama i skrnavlјenju.

"Podmetanje vatre u objektu koji pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi u centru Prištine, nažalost, pokazuje da naši crkveni objekti nisu adekvatno zaštićeni na Kosovu i Metohiji. Već dva puta smo postavlјali nova metalna vrata na nedovršenom hramu Hrista Spasa i oba puta imali smo provale, a ovom prilikom i podmetanje vatre", rekao je Teodosije.

On je doda da su se dva puta do sada zvanično obraćali kosovskom ministru unutrašnjih poslova kako bi se pred hramom postavio stalni policijski punkt i oba puta su ostali bez odgovora.

Ovakvo neodgovorno ponašanje, nanosi štetu svima na Kosovu i Metohiji i ne doprinosi izgradnji poverenja, ukazao je Teodosije.

Eparhija raško-prizrenska obavestiće o ovom incidentu i međunarodne predstavnike na Kosovu i Metohiji.

O podmetanju vatre u nedovršenom hramu Hrista Spasa u Prištini javio je i otac Sava Janjić.

"Nepoznata lica provalila su u nedovršeni srpski pravoslavni hram Hrista Spasa u centru Prištine i podmetnula vatru", napisao je otac Sava Janjić na svom tviter nalogu.

Jevtić osudio skrnavlјenje hrama Hrista Spasa u Prištini

Ministar za povratak i zajednice Dalibor Jevtić najoštrije je večeras osudio još jedno skrnavlјenje hrama Hrista Spasa u Prištini ocenivši da je to rezultat pojave radikalizma u kosovskom društvu.

Podmetanje požara u svetinji ali i lomlјenje spomen ploče u Starom Grackom, nasilni protesti u Mušutištu posledice su sve češće pojave netolerancije, nacionalizma i radikalizma u kosovskom društvu, rekao je Jevtić agenciji Tanjug.

On se zapitao šta treba da se desi pa da konačno neko zaštiti provoslavni hram u centru Prištine i šta treba da se dogodi da se scene nasilјa iz 2004. godine više nikad ne dogode.

"Sprovodili se to ponovo pogrom na Kosovu? Verujem da većina građana na Kosovu ne podržava one koji na ovaj način promovišu svoje ideje i cilјeve, one koji i ovo malo Srba žele da proteraju. Krajnje je vreme da institucije obezbede vladavinu prava i zakona", rekao je Jevtić.

Stojanović: Neophodna stalna zaštita hrama

Podmetanje požara u hram Hrista Spasa je još jedan u nizu ko zna koliko napada na nedovršenu svetinju, koji još jednom potvrđuje da ovaj objekat SPC u Prištini ne može opstati bez stalne zaštite policije, ocenio je zamenik pokrajinskog premijera Branimir Stojanović.

Osuđujući poslednji čin vandala, Stojanović je naveo da su svi prethodni zahtevi Srba da se hram obezbeđuje 24 sata bili potpuno opravdani, ali da zbog nerazumevanja druge strane taj zahtev niko nije uzeo u razmatranje, navodi se u pisanoj izjavi.

„To je neodgovorno od strane policije, jer su oni ti koji su zaduženi da obezbede red, mir i bezbednost. Ukoliko je hram na meti stalnih napada, jasno je da je neophodno da mu se obezbedi stalna zaštita. Sa druge strane mirno posmatranje i nečinjenje je takođe učestvovanje ili saglašavanje sa skrnavlјenjima koja su učinjena, a znamo svi da ih je na ovom mestu bilo mnogo, od snimanja spota, preko alpinista, raznih uselјavanja, korišćenja svetinje kao javnog toaleta, do ovog poslednjeg palјenja“, kazao je Stojanović.

Zamenik premijera je istakao da je to ružna slika koja se iz Prištine šalјe i dodao da bi i Priština dobila drugačiji sjaj kada bi hram bio završen.

On je, po ko zna koji put zatražio da hram bude zaštićen i apelovao na predstavnike međunarodne zajednice da svojim uticajem u kosovskom društvu pomognu da hram Hrista Spasa dobije poštovanje koje zaslužuje svaka svetinja, bez obzira kojoj veroispoveti pripada.

Simić osudio skrnavlјenje pravoslavnog hrama u Prištini

Predsednik Srpske liste Slavko Simić najoštrije je osudio skrnavlјenje hrama Hrista Spasa u Prištini i pozvao sve one koji se gnušaju nad ovakvim činom da konkretno i javno pruže otpor nedelima.

Na žalost Pravoslavni Hramovi u 21 veku na Kosovu i Metohiji bili su izloženi najstrašnijim oblicima skrnavlјenja, pa tako stalno i sistematsko skrnavlјenje hrama Hrista Spasa u Prištini neko uporno pokušava da legalizuje i to treba da bude nedopustivo za civilizovano društvo u 21 veku.

Očigledno je da se ovde radi o potpunom odsustvu svih moralnih i civilizovanih normi pojedinaca, kojih se veliki deo albanskog naroda stidi.

Simić je pozvao sve one koji se gnušaju nad ovakvim činom da konkretno i javno pruže otpor nedelima i otvoreno pokažu da im je stalo da se ni jedan Hram niti njegova porta, a takođe ni spomen ploče ubijenih u Starom Gracku, Goraždevcu, spomen ploče nestalim novinarima kod Velike Hoče, ne smeju nikada više izložiti bilo kojem vidu necivilizovanog dela.

Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Skok u budućnost – Srbija 2027 Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19
Бројеви телефона Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju sa SPC Pregovarački proces sa Prištinom Informatror o radu
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
11 132 575 4025
Live and work in Serbia Besplatna pravna pomoć Bolјi život za interno raselјena lica i povratnike